Bu Meyve Ecza Deposu! Tüketenlere Hastalık Uğramıyor!

Kış mevsimi gelmişken pazar tezgahlarında meyve bolluğu yaşanmaya başladı. Kış aylarında bolca bulunan meyvelerden birisi de ayva. İster sade olarak isterseniz de birçok tarife ekleyerek tüketebilirsiniz.

ADET DÖNGÜSÜNÜ DÜZENE SOKAR

Düzensiz adet kanamaları yaşıyorsanız, adet olacağınıza yakın kendinizi sürekli mutsuz ve agresif hissediyorsanız ayva size ilaç gibi gelecektir. Adet görmeye başlamadan henüz 1 hafta önce her gün bir adet ayva tüketirseniz, adet kanamalarınız düzene girer ve adet olduğunuzda stres ve üzüntü yaşamazsınız.

KABIZLIĞI ORTADAN KALDIRIR

Ayva içerisinde bolca lif barındırdığı için sindirim sistemini düzene soktuğu bilinmektedir. Bağırsak hareketlerini canlandıran ayvayı diyet listenizde bulundurmayı asla ihmal etmeyin.

BAŞ AĞRISINI GİDERİR

Ayvanın faydası kadar ayva çiçeklerinin de sağlığımıza bir o kadar faydası bulunmaktadır. Ayva çiçeğini balla karıştırıp tükettiğinizde şiddetli baş ağrılarını tedavi ettiği söylenmektedir.

CİNSEL İSTEĞİ ARTTIRIR

Ayva cinsel arzuyu arttırmasıyla bilinmektedir. Cinsel hayatınız monotonlaşmaya başladıysa her gün bir adet ayva tüketerek bu durumun önüne geçebilirsiniz.

GRİBİ ÖNLER

Grip ve soğuk algınlığına sık sık yakalanıyorsanız ayva meyvesi yemiyor olabilirsiniz. Kışın düzenli olarak tüketilen ayvanın grip ve soğuk algınlığından koruduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

TOKSİNLERİ ATAR

Ayvanın içerisinde var olan bileşenlerin toksinleri arttırıcı etkisi bulunmaktadır. Düzenli olarak ayva tüketerek terlemeyi sağlayabilir, hızlı bir şekilde toksinleri vücudunuzdan atabilirsiniz.

GÖZDEKİ ENFEKSİYONA İYİ GELİR

Gözde oluşan kanlanmaya ve arpacığa ayvanın iyi geldiği söylenmektedir. Bunu gerçekleştirebilmek için ayvayı kaynatarak suyunu çıkartın. Suyuna bir pamuk batırarak gözünüzde enfeksiyon olan bölgeye tutun. 20 dk beklettikten sonra gözünüzden çekebilirsiniz.

Ayva suyunun göz enfeksiyonlarını tedavi edici etkisi olduğu bilinmektedir.

BAĞIRSAK İLTİHABINI BİTİRİR

Bağırsaklarınızın eskisi kadar iyi çalışmadığını düşünüyor ve sık sık kabızlık yaşıyorsanız, en doğal çözümü ayvada bulabilirsiniz.

İSHALİ ÖNLER

Ayva yaprağının kaynatılıp içildiğinde ishali kesme özelliği de bulunmaktadır.

BURUN KANAMASI TEDAVİSİNDE KULLANILIR

Ayvanın bir diğer faydası da burun kanamalarını durdurmasıdır. Şiddetli bir burun kanaması problemiyle karşı karşıya kaldıysanız ayva suyunu burnunuza çekerek bu problemi yok edebilirsiniz.

VAJİNA AKINTISINA İYİ GELİR

Beyaz ve vajinal akıntıyla sürekli olarak karşı karşıya kalıyorsanız ayva yaprağını kaynatıp suyunu tüketebilirsiniz. Ayva yaprağı suyunun vajinada meydana gelen beyaz akıntıyı giderdiği bilinmektedir.

BOĞAZ İLTİHABINI İÇİN KULLANILIR

İlaç kullanamıyorsanız ve sürekli boğazınızda soğuk algınlığına bağlı olarak gelişen boğaz iltihaplanması varsa ayva yaprağı suyunu gargara olarak kullanabilirsiniz. Ayva yaprağı suyunun iltihaplanmaları iyileştirici etkisi olduğu söylenmektedir.

AYVA NASIL TÜKETİLMELİ?

Ayva yemesi zor bir meyvedir. Ve genel anlamda bir çok insan ayva yerken yutkunma problemi ile karşı karşıya kaldığı için ayva tüketmek istemez. Ayva tüketmenin kolay yolu sayesinde birçok kişi daha fazla ayva yemeğe başlayacak.

Ayva yerken boğazınıza takılmasından şikayet ediyorsanız önerilen yöntemle hem ayvanın faydasını artıracak hem de yutma problemi ile karşı karşıya kalmayacaksınız.

Yıkanıp temizlenen ayvalar küp küp ince dilimler halinde kesilir. Bir meyve tabağına konulan ayva dilimlerinin üzerine taze limon sıkıldıktan sonra tuz ilave edilir. Ardından çatalla yenilir. Hem ayvanın faydasını artıracak hem de boğazınıza takılma problemi ile karşılaşmayacaksınız.

Not: Tuzun tansiyon yükseltici etkisi bulunduğundan, tansiyon hastalarına önerilmemektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x