Taliban, Cinsel İstismardan Kaçan Kadınları Korumak İçin Hapishaneye Atıyor

Birlemiş Milletler, Afganistan’ın Taliban yönetimiyle ilgili hazırladığı raporda yazdıkları herkesi şok etti. Taliban, cinsel istismardan kaçan kadınları korumak adı altında hapishaneye atıyor.

Birleşmiş Milletler (BM), Afganistan’da Taliban yönetimi ve bölgede yaşayan kadınlar ile ilgili rapor hazırladı. Taliban, cinsel tacizden kurtulan kadınları korumak için hapse gönderiyor.

BM Afganistan Yardım Misyonu (UNAMA), Afganistan’da kadın ve kız çocuklarının geçmişten beri toplumsal cinsiyetleri nedeniyle artan şiddete maruz kaldığını belirtiyor. Taliban’ın iktidara gelmesiyle ekonomik krizlerin bu durumu daha da kötüleştirdiğini vurguluyor.

Rapora göre 2021’de Taliban iktidara gelmeden önce devlete ait 23 kadın koruma ya da sığınma merkezi vardı. Fakat daha sonrasında tümü ortadan kayboldu.

(UNAMA), Taliban yetkililerinin kendilerine kadınların kocaları ya da erkek aile üyeleriyle olması gerektiğini bu nedenle sığınma evlerine gerek olmadığını söylediğini belirtiyor. Yetkililer, erkek aile üyelerinden mağdur kadını incitmemek üzere “taahhüt” istediklerini de söylüyorlar.

Kalacak erkek akrabası olmayan ve gücenlik endişesi olan mağdur kadınlar ise “korunma için” hapishanelere gönderiliyor. UNAMA, bunun “özgürlüğün rastgele alıkonulmasıyla sonuçlanacağını” söylüyor.

UNAMA, bu durumun kadınların zihinsel ve fiziksel sağlıklarını olumsuz etkileyeceğini söylüyor. Serbest kaldıklarında damgalanma riskiyle karşı karşıya olduklarını da belirtiyor.

UNAMA, Taliban’ın toplumsal cinsiyet kaynaklı şiddet şikayetlerini ele alışının belirsiz ve tutarsız olduğunu belirtiyor. Kadın ve kız çocuklarına etkin yasal koruma sağlanmaması, erkek personelin şikayetleri engelleme çabası ve mağdurlara telafi güvencesi verilmemesi, halkın adalet aramaktan kaçınmasına sebep oluyor.

2001 ve 2021 yılları arasında Afganistan’da kadın hakları adına önemli adımlar atılmıştı. Taliban hükümetinin yeniden iktidara gelmesiyle kadınların birçok hakkı ellerinden alınmış oldu.

Afganistan’da kızlar sadece ilkokula kadar okuyabiliyor, bunun dışında okula ve üniversite sınıflarına girmeleri yasak. Birçok yasağın dışında Afganistan’da güzellik salonlarıda kapatıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x